Legislativní předpisy, metodické materiály, tiskopis přihlášky, doporučené formuláře a další dokumenty týkající se přijímacího řízení do středních škol a konzervatoří od 1. 1. 2024 na webu MŠMT ke stažení ZDE.
Co je JPZ?
JPZ je zkratka pro Jednotnou Přijímací Zkoušku, která je povinnou součástí přijímacího řízení na většině středních škol v 1. a 2. kole přijímacího řízení.
Musím podávat přihlášku, když se hlásím pouze do nematuritních oborů v prvním ročníku?
Ano, nelze se na žádnou střední školu do prvního ročníku přihlásit jiným způsobem.
Co se stane, když podám přihlášku jen do 1 maturitního oboru?
Budete konat JPZ v této škole 2x a započítá se lepší výsledek. Lepší výsledek se počítá i u uchazečů hlásících se do více maturitních oborů.
Mohu se přihlásit ve 2. kole do maturitního oboru, když jsem v 1. kole nepsal JPZ ani jednou?
Ne. Pro možnost hlásit se v 2. kole do maturitního oboru je nutné vykonání JPZ v 1. kole (tedy podání přihlášky do maturitního oboru v 1. kole). Jinak je nutné počkat s přihláškou do maturitního oboru až do 3. nebo následujících kol.
Mohu na každou listinnou přihlášku napsat jiné pořadí škol?
Ne. Pořadí škol musí být ve všech podaných přihláškách totožné.
Stačí podat přihlášku elektronicky? Nebo ji mám poslat i v listinné podobě?
Přihlášku stačí podat pouze elektronicky.
Jakým způsobem bude možné opravovat údaje na elektronicky podané přihlášce?
Přihláška podávaná prostřednictvím DIPSY bude moci být před odesláním měněna kdykoliv, práci lze přerušit a rozpracované pouze uložit. Po odeslání přihlášky je pro změnu údajů z právního hlediska nutné vzít tuto přihlášku zpět a podat novou. To vše půjde jednoduše prostřednictvím DIPSY.
Budu moci přes bankovní identitu podat přihlášku dítěti, jehož nejsem zákonný zástupce?
Ano, v systému pro tyto případy bude umožněn specifický vstup („Jsem zástupce na základě zmocnění“), kde nedojde k propsání údajů o dítěti, tedy tyto údaje budou muset být manuálně doplněny a musí být přiloženo potvrzení (plná moc, rozhodnutí soudu apod.), na základě kterého je přihláška podávána, nicméně výhody elektronického podání přihlášky zůstanou zachovány.
Je možné, aby zletilý uchazeč zastoupený na základě plné moci podal přihlášku plně elektronicky (tzv. elektronickou přihlášku)?
Rovněž i zletilý uchazeč zastoupený na základě plné moci (např. také rodičem) bude moci podat elektronickou přihlášku. Pro tento účel bude v systému zřízen speciální vstup do přihlášky, kde se údaje o uchazeči nepropíší na základě registru obyvatel, ale údaje bude nutno manuálně doplnit. K přihlášce je třeba přiložit plnou moc.
Na přihlášce je uvedeno, že se má vyplnit IZO (resortní identifikátor základní školy). Co to je za číslo a kde jej zjistím?
Jedná se o údaj, pod kterým je škola vedena v rejstříku škol. Má formu devítimístného čísla, zpravidla začíná číslicí 0, 1 nebo 2 a je uváděn na vysvědčeních (oproti tomu RED IZO je identifikátor právnické osoby a zpravidla začíná 6).
U kolonky Žádosti je uvedeno "Žádám o konání zkoušky z matematiky v polštině". Neměla by tam být ukrajinština?
Nejedná se o chybu. Polština je jediným jazykem uznávané národnostní menšiny, která má u nás povolenou výuku v jazyce národnostní menšiny.
Uchazeči s dočasnou ochranou přikládají připravený formulář zvláště a na tiskopise nic nezaškrtávají. Případně mohou dopsat do volného pole v části ,,Další součásti přihlášky“, že formulář bude součástí příloh.
Podle opatření obecné povahy MŠMT se ve vztahu k uchazečům s dočasnou ochranou uplatní tato pravidla:
Pokud škola písemný test jednotné nebo školní přijímací zkoušky zadá v českém jazyce, navyšuje se cizinci časový limit pro vypracování testu o 25 % a má právo použít překladový slovník. U uchazečů s dočasnou ochranou se výše uvedená pravidla uplatní i tehdy, pokud se hlásí ze školy v ČR.
Jaká pravidla pro upravení podmínek přijímacího řízení platí pro uchazeče cizince, kteří spadají pod režim § 20 odst. 4 školského zákona?
Podle § 20 odst. 4 školského zákona uchazečům, kteří získali předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, se při přijímacím řízení promíjí na žádost přijímací zkouška z českého jazyka, pokud je součástí přijímací zkoušky. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, škola u těchto osob ověří rozhovorem. Rozdílem bude, že postup nelze uplatnit u uchazečů, kteří se před konáním přijímací zkoušky vzdělávali ve škole v České republice (byť například v 9. ročníku ZŠ). Tito uchazeči mají možnost navštívit školské poradenské zařízení, které jim může přiznat navýšení času u písemných testů a překladový slovník.
Jaká pravidla pro upravení podmínek přijímacího řízení platí pro uchazeče (cizince) s nedostatečnou znalostí češtiny, kteří nemají dočasnou ochranu ani nespadají pod § 20 odst. 4 školského zákona?
Uchazeči, kteří mají nedostatečnou znalost češtiny, ale nesplňují výše uvedenou podmínku § 20 odst. 4 mohou získat možnost uzpůsobení přijímacích zkoušek na základě doporučení pedagogicko-psychologické poradny. Na základě tohoto doporučení mohou žáci získat prodloužení doby konání přijímací zkoušky (z ČJL i matematiky shodně) a použití překladového slovníku. Vydané doporučení přiloží k přihlášce.
Co doplňují uchazeči ukrajinské národnosti do kolonky “rodné číslo”, když rodné číslo nemají?
V takovém případě se nevyplňuje žádný údaj.
Jsem cizinec a chci podat přihlášku elektronicky. V bance mi řekli, že bankovní identitu mít jako cizinec nemohu. Co mám dělat?
Pro podání přihlášky elektronicky je nutné vlastnit potvrzenou elektronickou identitu, nemusí to být jen bankovní identita. Tato možnost je otevřena i cizím státním příslušníkům, je pouze nutné, aby měli platné pobytové oprávnění na území ČR, pak si mohou identitu založit. Postup zde https://info.identitaobcana.cz/foreigners/
Jak se podávají přihlášky na obory s talentovou zkouškou?
Ve školním roce 2024/2025 se přihlášky na talentové obory podávají ve stejném termín s ostatními obory od 1. do 20. února 2025. (až dva talentové plus až tři netalentové) dle své priority. Pořadí přihlášek lze měnit jen do 20. února 2025. Pokud nechcete dělat žádné změny, do systému vás zařadí ředitel první školy uvedené na původní papírové přihlášce. Výsledky se dozvíte se všemi ostatními uchazeči 15. května 2025.
Při přijímacím řízení do talentového oboru jsem se umístil na prvním místě. Byl jsem ujištěn ředitelem školy, že jsem přijat. Musím podat znovu přihlášku elektronicky a opět navštívit lékaře, aby potvrdil nový formulář, když jsem vše měl vyplněné v papírové podobě?
Pokud uvedený uchazeč chce do daného oboru nastoupit a nemá zájem podávat přihlášku do jiného oboru či měnit pořadí oborů na původní přihlášce, pak žádnou novou přihlášku nepodává a do systému jej zavede ředitel první školy na původní přihlášce.
Vím, že jsem se umístil v pořadí do talentového oboru tak dobře, že bych mohl být přijat, ale nechci si tento obor dávat na první místo. Nepřijdu o jistotu přijetí do tohoto talentového oboru?
Nikoli, pokud nebudete přijat do oboru vyšší priority, vždy vám bude zaručeno přijetí do tohoto talentového oboru, pokud tomu výsledky přijímacích zkoušek odpovídají.
Jakou lze akceptovat formu přílohy přihlášky?
Postačuje, aby uchazeč doložil přílohy přihlášky ve formě prosté kopie. Není potřeba k přihlášce přikládat originály ani úředně ověřené kopie. V případě zahraničních dokladů (typicky vysvědčení) se přikládá prostá kopie vysvědčení spolu s překladem, který rovněž nemusí být úřední.
Tiskne mi škola, lékař, školské poradenské zařízení potřebná potvrzení ve třech kopiích?
Nikoli, originál dostanete vždy jeden, ten si uchováte, přičemž k přihláškám se v elektronické podobě přikládají skeny nebo fotografie, při podávání tiskopisem se přikládají prosté kopie.
Jak postupovat v případě, že poradna není schopna vydat doporučení pro úpravu podmínek přijímání ke vzdělávání do 20.2. 2025?
Ve formuláři zaškrtněte, že součástí přihlášky jsou další přílohy ,,Doporučení pro úpravu podmínek přijímání ke vzdělání, jde-li o uchazeče se speciálními vzdělávacími potřebami“. Ředitel školy Vás po obdržení přihlášky vyzve k doplnění požadované přílohy, pravděpodobně do konkrétního data.
Žák se hlásí na tři odlišné obory, musí mít tři lékařská potvrzení, když je každý obor jiný?
V jednom posudku může být uvedeno více oborů vzdělávání, pokud je pro každý z uvedených oborů stejný závěr o zdravotní způsobilosti (zdravotně způsobilý/zdravotně nezpůsobilý), a to i v případě, kdy se pro každý obor posuzuje jiné zdravotní omezení.
Lékařem nám bylo řečeno, že zatím nejsou schopni vystavit lékařské potvrzení, protože se nemůžou přihlásit do svého systému a přidělit mu evidenční číslo. Co mám dělat?
Lékař jednoznačně může potvrzení vydat i přes to, že jej nemá v systému. Pokud nemůže přidělit evidenční číslo, může si jej vygenerovat manuálně formou jakékoli kombinace znaků (např. jméno dítěte a datum vystavení posudku).
Co dělat, když lékař nevyplnil evidenční číslo. Je potvrzení i tak platné?
Ano, potvrzení platí. Evidenční číslo vyplňuje lékař pro své potřeby, škola tento údaj nepotřebuje.
Jakou formou lze předložit hodnocení na vysvědčení?
Je na uchazeči, jakým způsobem hodnocení doloží. Není potřeba doložit konkrétně vysvědčení, postačí pouze výpis z vysvědčení, či potvrzení ze základní školy. Střední škola si nemůže stanovit konkrétní formu potvrzení hodnocení ze základní školy jako kritérium.
Proč je na formuláři „Hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání" prostor pro tři ročníky, je povinnost je mít všechny vyplněné a kdo formulář podepisuje?
Formulář je primárně určen pro základní školy, které jej tiskou ze svých školských systémů s QR kódem. Formulář potvrzuje oprávněná osoba, která je pracovníkem dané základní školy. Formulář obsahuje možnost vyplnit hodnocení za tři předchozí ročníky a systém jej takto bude předvyplňovat. Nicméně, pokud střední škola nepožaduje hodnocení za všechny uvedené ročníky, nebude s údaji nad rámec svých kritérií nijak pracovat. Pokud přesto uchazeč nechce předložit plně vyplněný formulář, je možné požádat základní školu o úpravu formuláře, popř. přiložit kopie vysvědčení.
Kdo může podepsat vytištěné potvrzení o hodnocení uchazeče?
Vytištěné potvrzení podepisuje zaměstnanec školy, nemusí se jednat o ředitele školy. Potvrzení, které bylo vydáno elektronicky, musí být podepsáno rovněž elektronicky.
Jakým způsobem požádá uchazeč ze zahraničí o prominutí zkoušky z českého jazyka? Formulář existuje jen pro uchazeče s dočasnou ochranou.
Tito uchazeči nepřikládají k přihlášce specifický formulář, pouze v přihlášce (ať elektronické, nebo i v tiskopise) zaškrtnou tlačítko se žádostí a následně přiloží potvrzení, které právo na podání žádosti potvrdí.
Jak zjistí ředitel střední školy, že byla přidána příloha po termínu 20. 2. (Například u výsledků olympiád, jejichž doložení není povinné a ředitel nemůže vědět, zda dokládány budou, tedy nestanovuje žádnou lhůtu.)?
Lhůtu ředitel stanoví v kritériích, může být ale pozdější, než 20. 2., popř. ji stanoví ve výzvě k doplnění. Pokud již uchazeč ví, že přílohu bude přikládat, pak na přihlášce zaškrtne políčko přílohy, ale přílohu nepřidá. Ředitel po vlastním přidání přílohy obdrží upozornění systémem.
Jak zjistím své registrační číslo, pod kterým budou zveřejněny mé výsledky?
Elektronicky přihlášení žáci ho obdrží v potvrzení o přijetí přihlášky. Při využití výpisu ze systému bude toto číslo na ní vytisknuté (opět bude v mailu na obdrženém PDF k vytisknutí). V případě přihlašování prostřednictvím tiskopisu se jej dozvíte z pozvánky k JPZ, v případě přihlášení pouze do nematuritních oborů bez školní přijímací zkoušky, bude registrační číslo zasílat ředitel první školy uvedené v přihlášce doporučeným dopisem.
Kdy a jak se dozvím, zda jsem byl přijat?
15. května 2025 na veřejně přístupném místě ve škole (dveře školy, úřední deska, apod.) nebo v informačním systému po zadání registračního čísla.
Co když jsem byl přijat na první školu, ale já chci jít na druhou?
Není možné se rozhodnout pro jinou školu, než Vás přiřadil systém na základě Vaší priority. Budete přiřazen/a na první školu ze svého pořadí na přihlášce, kde jste se umístil/a „nad čarou“. Pokud na tuto školu nemůžete nebo nechcete nastoupit, máte možnost se vzdát přijetí, ale tím ztrácíte celé 1. kolo a musíte se přihlásit do dalšího kola (nepřesunete se v 1. kole na další školu!).
Mohu podat odvolání proti nepřijetí?
Ano, můžete. Odvolání proti nepřijetí z kapacitních důvodů již nedává smysl. Případná volná místa se obsazují až v dalších kolech. Smysl dává odvolání například z důvodu chybného zadání, chybného hodnocení podle zveřejněných kritérií nebo narušení průběhu zkoušky.
Jak to bude se zápisovými lístky?
Zápisové lístky se neodevzdávají, jsou nahrazeny volbou pořadí škol (priority) v přihlášce už před přijímacími zkouškami. V 3. a dalších kolech se přijetí potvrzuje jakýmkoli písemným záznamem.